WordPress Şifre Sıfırlama

    Bu yazımda sizlere WordPress şifre sıfırlama hakkında detaylı bilgiler vereceğim. Hepimiz internet ortamındaki hesap şifrelerimizi ara ara yenilemeliyiz, güvenlik tedbiri açısından bu durum oldukça önemlidir. WordPress ile admin şifresi değiştirme durumunu rahatlıkla yapabiliyoruz fakat bunun gerçekleşebilmesi açısından sitenizi kurarken kullanmış olduğunuz e-posta hesabına erişim izni sağlamanız gerekiyor. Fakat erişim sağlamak istemiyorsanız durumlar biraz zorlaşıyor. Fakat yine de bunun için de önerilmiş birkaç çözüm var. Şimdi sizlere bunlardan bahsedeceğim.

Şifrenizi değiştirme işlemi zor bir şey değil ve oldukça da mantıklı. Hatta aynı şifreyi farklı yerlerde de kullanıyorsanız bu şifreleri belli aralıklarla değiştirmeniz güvenliğiniz açısından iyi olacaktır. Aksi takdirde hesaplarınız kötü amaçlı kişiler tarafından ele geçirilebilir.

WordPress Admin Şifresi Değiştirme

Belirlenmiş ve denenmiş olan 3 yöntemle WordPress admin şifresinin nasıl değiştirildiğini anlatacağım.

  • Giriş Ekranı ile Şifre Değişikliği Yapma

Her WordPress sitesinin giriş ekranı kendine özgüdür. Site içindeki kayıtlı tek kullanıcıysanız bile bu durum aynıdır.

WordPress sitenizin giriş ekranında iki tane kısım bulunmaktadır. Bunlar e-posta adresi ya da kullanıcı adınızı yazmanız gereken kısım ve şifrenizi yazmanız gereken kısımdan oluşur. Şifrenizi unuttuysanız yapmanız gereken ilk şey kutunun alt kısmında yer alan parolanızı mı unuttunuz? ibaresine girmek olacaktır. Bu işlem sonrasında ise WordPress sizden şifresini unutmuş olduğunuz hesabın e-posta adresini ya da kullanıcı adınızı öğrenmek isteyecek. Tüm gereken bilgileri yazdıktan sonra yeni parola al olarak gözüken butona tıklamalısınız.

Sistem tarafından size bir e-posta gelecek. Bu e-postanın içeriğinde ise birinin WordPress şifrenizde değişiklik yapmak istediği yazacak. Fakat siz yeni şifre oluşturma isteği göndermeden tarafınıza böyle bir e-posta gelirse kötü amaçlı birtakım kişiler sitenizi ele geçirmeye çalışıyor demektir. Böyle bir şey yaşarsanız vakit kaybetmeden şifre değişikliğine gitmeniz yerinde bir karar olacaktır.

Size gelmiş olan e-postada bulunan şifre değiştirme bağlantısını açın. Bu kısımda şifre bulamadıysanız WordPress sizin için hızlı şekilde güçlü bir şifre tespit ederek size sunuyor. Parolanızı belirledikten sonra ise parola sıfırla seçeneğine tıklamalısınız. Bu noktadan sonra karşınıza bir onay mesajı gelecek.  Tüm işleminiz kısa bir sürede tamamlanacaktır.

  • WordPress Parolasını Yönetici Panelinden Değiştirme

WordPress yönetici paneline giriş yaptınız. E-postanızı kullanmaya gerek kalmadan bu kısımdan WordPress şifrenizi değiştirebiliyorsunuz. E-posta adresinize erişim sağlayamadığınız zor durumlarda bu yöntemi kullanmalısınız. Bu yöntemi etkin bir şekilde kullanmanız için ise WordPress oturumunuzun açık olması gerekiyor.

Gelelim yöntemi nasıl uygulayacağınıza. Yönetici paneline girin, kullanıcılar > profiliniz kısmını açın. Bu kısımda isminiz, e-posta adresiniz, kullanıcı adınız, profilinizde kullandığınız fotoğrafınız, kısaca hesabınızı alakadar eden tüm bilgileri göreceksiniz. Bahsettiğimiz kısmın direkt altında hesap yönetimi başlığıyla oluşturulmuş bir alan var. Bu alandan WordPress parolanızı değiştirmeniz mümkün oluyor. Hatta mevcut olan parolanızı hatırlamıyorsanız dahi parolanızı rahatlıkla değiştirebiliyorsunuz. Tüm bu işlemleri adım adım yapmış olduğunuzda WordPress sitenizin güvenliği açısından size güçlü bir parola sağlar. Tabi isteğinize göre parolayı silmek suretiyle başka bir parola da oluşturabiliyorsunuz. Güçlü olarak belirlenen bir parola kullanmanızı tavsiye ediyorum. Parolanızı girdiğiniz kısımdan sonra ekrandaki sayfanın alt kısmında olan profili güncelle seçeneğine tıklayın. Sekme otomatik olarak yenilenecek ve ekranda profil güncellendi bilgilendirmesini göreceksiniz.

  • WordPress Sitenizin Veritabanıyla Şifre Değiştirme (phpMyAdmin)

Son yöntem ise sitenizin veritabanı aracılığıyla WordPress şifresi değiştirmek. Bu bahsedeceğimiz yöntem biraz kafanızı karıştırabilir, diğer iki yöntemin probleminizi çözmediği durumlarda bu yöntemi uygulamanız gerekiyor.

WordPress üzerinden gerçekleştirmiş olduğunuz bütün değişiklikler WordPress tarafından sitenizin veritabanı içerisine kaydolmaktadır. Bu zengin veritabanında kendinize ait olan hesabınızın ya da sitenize kaydolmuş kişilerin şifrelerine ulaşabilirsiniz. Fakat şöyle de önemli bir durum var: WordPress profesyonelliğini burada da belli ederek tüm bu verileri şifreliyor. Sonuç olarak kötü amaçlı kişiler veritabanınıza girebilse bile zarar veme ihtimalleri oldukça düşük aslında.

WordPress veritabanında çeşitli düzenlemeler yapmak oldukça zordur. Bilinçsiz bir şekilde bunu yapmamanız gerekmektedir. Alakasız olan tek bir değeri bile sorumsuzca değiştirecek olursanız sitenizi çok kötü durumlara düşürebilirsiniz.

PhpMyAdmin, oldukça popüler ve güçlü olan bir veritabanı görüntülenmesini sağlama aracıdır. PhpMyAdmin’e erişim sağlamanız gerekiyor. Erişimi sağlamış olduğunuzda ise ekranınızın tam olarak sol kısmında veritabanları ile ilgili olan listeyi görmeniz gerek. Sonraki ekranda ise sağ kısımda veritbanları ile ilgili tabloları görmelisiniz. Bu tablo, sitenizde olan yazılar, yorumlar, kullanıcıları içerir.

Ekranın en üst kısmına bakın. Export seçeneğini açın. Bu alandan veritabanına ait olan dosyaları bir tane SQL dosyasına çıkarmanız gerekiyor. Fakat bu işlemi gerçekleştirebilmeniz adına Quick isimli seçeneğe tıklamanız gerekiyor, hemen ardından ise Go isimli seçeneğe girmelisiniz. Daha sonra phpMyAdmin isimli araç bilgisayarınıza önemli olan bir dosya eki inmesi işlemini gerçekleştirecek. Bu dosya ekini silmeyin. Çünkü yanlış olan bir şeyi değiştirirseniz sitenizi kurtarmak için bu dosyayı kullanmanız gerekecek.

Sonraki aşamada ise ekranınızın hemen üzerinde olan Structure isimli alana girin. Bu alanda yine veritabanına ait olan tabloları görüntülemiş olacaksınız.

Sonraki ekrana geçtiğinizde ise sitenize kaydolmuş olan kullanıcıların tüm listesini görüntüleyebileceksiniz. Hesabınıza ait olan şifre user_pass kısmında görüntülenir. Bu alanda görmüş olduğunuz değerlerin tümü sistem tarafından şifrelendiğinden ötürü hiçkimse veritabanınızı tehdit edecek bir şey yapamaz. Ekranınızda görüntülediğiniz şifre orijinal şifre değildir. Şifrelenmiş olan bir şifredir, tehlike oluşturmaz. Bunu yanısıra bu bahsetmiş olduğum mesele gerçek şifrenizi değiştirmeniz için hiçbir sorun teşkil etmiyor. Parolasında değişiklik yapmak istediğiniz bir kullanıcı varsa bu kullanıcının bulunmakta olduğu sıranın en solunda duran edit bölümüne tıklayın. Şimdi önünüze gelmiş olan ekranda user_pass de olmak üzere çok daha evvel görmüş olduğunuz birçok önemli değerlerin alan kısımlarını görüntülemiş olacaksınız.

WordPress admin şifrenizi değiştirmek amacı ile user_pass’in olduğu sırada bulunan value kolonunun içerik kısmında değişiklikler yapmanız gerekiyor. Bu işlemden sonra ise yenilemiş olduğunuz parolanızı şifrelemelisiniz. Yeni parolanızı yazmış olduğunuz yerin en sol kısmında function isimli bir menü var. O menüyü açın, MD5 alanını seçin. MD5 ise WordPress’in bütün parolalarınızı şifrelemek amacı ile kullanmakta olduğu güçlü bir algoritma sistemidir. Ekranda sağ alt köşede olan Go sekmesine tıklamalısınız. Bu işlem yaptığınız bütün değişikleri kaydeder. Şimdi de veritabanınızın wp_users isimli tablosunu yine gözden geçiririn, kullanıcınıza ait user_pass isimli kolonda şifrelenmiş olan en yeni değerleri rahatlıkla inceleyebilirsiniz.

Tüm işlem bu kadar. Yine de dediğim gibi ilk iki yöntem hiçbir şekilde işe yaramazsa bu yönteme başvurun. Diğerlerinden daha zor ve karışık gözükse de öğrendiğiniz zaman aslında bu da çok kolay bir yöntemdir.

[geo-post id=”1597″]

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Share This

Copy Link to Clipboard

Copy