WordPress Mail SMTP Ayarları

Bugün sizlere WordPress Mail SMTP eklentisinde yapılması gereken ayarlarla alakalı önemli olabilecek tüm bilgileri vermeye çalışacağım. Burada aktaracağım bilgilerin tüm soru işaretlerinizi yok edeceğini düşünüyorum.

WordPress mail gönderme probleminin temelinde yatan en önemli sebep kesinlikle Türkiye sınırları içinde bulunan yerli kökenli yapıdaki hosting şirketlerinin spam olan mailleri engellemek amacı ile ve kendilerine ait olan IP adreslerinin spam başlıklı listesine girmesine engel olmak için sunucular içerisinde php mail olarak da bilinen fonksiyonu tamamen engellemeleridir.

Bu önem arz eden fonksiyon bir şekilde engellenmiş olduğu zaman Türkiye içerisinde bulunmakta olan yerli şirketlerin birçoğunda WordPress ile alakalı mail gönderme durumunda problem çıkmaktadır.

Eğer WordPress tabanlı siteniz aracılığı ile mail göndermek ve aynı zamanda da mail almak gibi şeyleri gerçekleştirmek istiyorsanız SMTP isimli eklentiyi kullanmama gibi bir seçeneğiniz yok, kullanmanız gerekmektedir. Ben bu eklentiyi kullanmayacağım diyorsanız da kullanmak isteyeceğiniz birçok önemli eklenti tamamen bozulacaktır.

O zaman başlayalım. İlk yapacağınız şeylerden biri SMTP ile mail gönderme işlemini gerçekleştirmek. Bu işlemi gerçekleştirmeniz için  Cpanel aracılığı ile açmış olduğunuz sitenizin ismini, şifresini ve mail adresini bilmelisiniz. Ayrıca SMTP host bilgisi ile beraber SMTP port numarasına da kesinlikle ihtiyacınız olacağını da göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim.

Peki ben SMTP host bilgimi ve port numaramı nereden öğreneceğim dediğinizi duyar gibiyim. Hosting şirketinize hemen bir destek isteği göndermekle başlayın, tüm bilgilerinizi bu şekilde rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Mutlaka sorununuzla ilgilenen biri çıkacaktır. Hosting firmalarının hepsi de farklı biçimde bilgilere sahip olmaktadır bu yüzden destek kısmını asla es geçmeyin, böylece zamandan da kazanmış olursunuz.

WP SMTP Mail ile İlgili Ayarları Nasıl Yapabilirim?

     AslındaWP SMTP Mail ayarlarını yapmak çok basit bir şey oluyor, hiçbir şekilde panik yapmayın. WP Mail SMTP’nin eklentisi mevcuttur. Bu eklentiyi bilgisayarınıza hemen yükleyin ve zaman kaybetmeden de etkin hale getirin. Bu işlemden sonra ise ayarlar kısmına gelerek WP Mail SMTP yazan kısma tıklayın. Ayar kısmını tamamen kendi sunucunuza uyum sağlayacak şekilde yapmanız çok önemlidir.

From mail yazan bir kısım göreceksiniz. Bu kısımdaki boş alana Cpanel aracılığı ile oluşturmuş olduğunuz mail adresini girmelisiniz.

Sıradaki boşluk ise from name yazan boşluk. Buraya da göndermiş olduğunuz mailin ulaştığı kişide isminizin nasıl gözükmesini istiyorsanız o ismi yazın.

Şimdiki kısım ise mailler. Mailler kısmındaki boşlukta ise other SMTP isimli kısma tıklayın.

Return path kısmına geldiniz. Bu kısımda iletilmemiş olan iletilerinizin nereye gitmesini istediğinizi belirliyorsunuz.

SMTP host kısmındaki boşluğa ise destek talebi gönderip öğrenmiş olduğunuz önemli SMTP host adresinizi yazmalısınız.

Sırada encryption isimli alan var. Bu alanda kullanmış olduğunuz SMTP sağlayıcısı dahilinde TLS ya da SSL kısımlarından sadece birini seçme zorunluluğunuz var. Bilgisayarınızda hangisi etkinse onu seçmenizde yarar var. Size sağlanmakta olan hosting hizmetinde SSL uygulamasının yüklü olma ihtimali var. Şayet yüklenmişse encryption isimli alanda bulunan Use SSL kısmını etkinleştirmeniz gerekiyor. Bu işlemi gerçekleştirdi iseniz SMTP ile alakalı olan portu 465 şeklinde yazmalısınız.

Şimdi de SMTP port adlı kısım karşınıza çıkacak. Bu kısıma destek talebi sonucu öğrenmiş olduğunuz ve büyük önem teşkil etmekte olan SMTP adresiniz içerisinde bulunan port değerini girmelisiniz.

Sıradaki alan Auto TLS alanı oluyor. Bu kısımdaki ayar OFF şeklinde durursa uygun olacaktır.

Şimdi de karşınıza authentication kısmı var. Bu kısmı ise ON seçeneğine ayarlamalısınız.

SMTP username isimli alana Cpanel aracılığı ile oluşturmuş olduğunuz mail adresini yazın.

SMTP password kısmına ise bu bahsettiğimiz mail adresinizin parolasını yazın.

Bu bahsetmiş olduğumuz her şeyi sırasıyla yapmaya özen göstermeniz gerekmektedir, bunu asla unutmayın ve bu şekilde hareket etmeye çalışın. Bu işlemlerin hepsini gerçekleştirdikten hemen sonra ise hemen üst kısımda bulunan ve üzerinde e-mail test yazan alana tıklayın. Karşınızda açılmış olan pencereye mail adresinizi yazın. Bu şekilde test maili göndermiş olacaksınız, bir nevi deneme yapmış sayılacaksınız.

Standart yapıda olan bir SMTP bilgileri kısmı şirketten şirkete değişebilen bir durum olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. İşlemlerden birini bile atlayacak olursanız mailiniz gönderilmeyebilir.

Bu yazımda sizleri WordPress Mail SMTP ayarları konusunda detaylı olarak bilgilendirmeye çalıştım, umarım yazım kafanızdaki tüm soru işaretlerine bir şekilde çare olmuştur.

Teknolojiyle kalın!

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Share This

Copy Link to Clipboard

Copy