Google AMP Nedir?

Aslında hepimizin internet konusunda en çok dikkat ettiği ve her zaman deneyimlemek istediği şey girdiğimiz sayfaların son derece hızlı bir şekilde yüklenmesidir. Bir sayfa çok uzun zaman içinde yüklenme işlemini tamamlıyor ise o sayfanın ziyaretçi sayısı hızla düşecek demektir.

Günümüzde akıllı cihazların yükleme zamanlarını oluşturmak amacı ile üretilmiş binlerce araca ve eklentiye rastlamanız mümkündür. Ama AMP Project isimli proje bu yükleme süresini en hızlı olacak şekilde tasarlamaya çalışıyor. Elbette Google AMP kullanan şirketlerin web sitelerine daha çok ziyaretçi gelmiş oluyor.

The AMP Project’in Accelerated Mobile Pages’e destek verdiğini de belirtmiş olayım.

AMP Project bundan 4 sene evvel, 2015 senesinde, mobil yollu web sitelerinin sayfa yüklenme hızını yükseltmek amacı ile kurulmuş olan başarılı bir girişimdir. Bu projenin en önemli özelliklerinden biri ise kendine ait olan bir Framerwork sistemine sahip olmasıdır diyebilirim.

Google destekli bir proje olduğundan birçok kişinin güvenini rahatlıkla kazanmış bir proje olarak tüm dikkatleri başarısının üzerine çekmektedir.

Gelişmiş sayılan bazı siteler AMP framework dediğimiz eklentiyi kullanmaktadır. Herhangi bir ödeme gerçekleştirmeden Google aracılığı ile güvenli bir şekilde geliştiricilerine ulaşabilmektedirler.

Google AMP’in en iyi özelliklerinden biri ise Pinterest, Adobe Analytics, WordPress.com, LinkedIn gibi hepimizin yakından takip ettiği birçok ünlü şirketin desteğini almaktadır. Bu da yükselmesindeki en önemli durumların başında gelmektedir dersem hiç de yanılmış olmam.

Google AMP projesi sayesinde aşırı hızlı bir şekilde sayfalarınızı yükleyebilir, internetin tadını doya doya çıkarabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Share This

Copy Link to Clipboard

Copy