Google AMP Hakkında Bilgiler

Hepimizin de bildiği üzere gelişen teknoloji ile beraber aslında hiçbirimiz bir şeyleri birazcık bile beklemeye tahammül edemez olduk. Buna verilebilecek en iyi örnek ise bir web sitesine giren kişilerin birkaç saniye içerisinde site yüklenmediğinde pes ederek siteden çıkmalarıdır.

Google çok uzun zaman önce değil, henüz 2016 senesinde hız açısından düşük kalan mobil web sayfalarının bu durumuna çözüm bulmak amacı ile bir öneri meydana getirdi ve bunun sunumunu yaptı. Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (Accelerated Mobile Pages) adını vermiş olduğu bu çözüm AMP projesi olarak da bilinmektedir. Bu proje sayesinde girilmek istenen site saliseler içerisinde yüklenmektedir. Diğer sitelere göre çok daha az bir veri kullanıyor olması da en önemli özelliğidir diyebiliriz.

Google AMP’in tam olarak ne olduğuna gelecek olursak: Cep telefonlarınız için hızlı bir şekilde yüklemesini tamamlayan sitelerden yararlanabilme amacını hayata geçiren önemli bir teknolojidir. 2016 senesinden bu yana milyonlarca alan adı yayınlamıştır. Bunun yanı sıra yine milyarlarca AMP sayfasının yayınlanmasını da sağlamış olmaktadır. AMP sayfaları oluşturmak istiyorum diyenler sahip oldukları sitenin AMP projesi ile alakalı standartlarına uyum sağlayan bir diğer sürüm oluşturmakla işe başlamalıdır. Bu işlemi başarıyla tamamladıklarında ise AMP siteleri artık kendi URL’sine sahip olmuş olacak. Dünya çapında popüler olan internet tarayıcılarına (Firefox, Safari, Chrome gibi)  da uyum sağlayacaktır, bu da oldukça önemli olan bir nokta olmaktadır.

Google AMP sayfaları için arama sıralamasında ayrıcalık gösterir, bu herkesçe bilinen bir durumdur. Mobil aramalarda başlarda gözükmek isteyen bir firma açısından AMP büyük bir ihtiyaçtır, günümüzde birçok firma da bundan yararlanarak müşteri yelpazesine katkı sağlar.

Yine 2016 senesinde AMP Ads Initiative ismi verilmiş olan büyük bir girişime kapı açıldı. Yayıncılık sektörü açısından kolaylıklar sağlamış olan bu girişim, yayıncıların eskisine göre daha hızlı bir şekilde yüklenen, daha çağdaş reklamlar oluşturabilme şansı doğmasına büyük katkılar sağladı.

Bu önemli olayın sonucunda ise birçok haber sitesi AMP sayfaları aracılığı ile standart olan mobil sayfalar ile hemen hemen aynı ölçüde reklam geliri elde etme fırsatını yakalamışlardır.

AMP teknolojisi günden güne ününü arttırmaktadır. AMP kullanan firma sayısında da her geçen gün büyük bir artış görülmektedir.

[geo-post id=”1861″]

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Share This

Copy Link to Clipboard

Copy